Основні причини шкільної неуспішності

опубліковано 15 квіт. 2012 р., 11:21 Вадим Разумов   [ оновлено 30 бер. 2017 р., 04:17 ]
Основні причини шкільної неуспішності

На жаль, деякі учні люблять школу тільки двічі в житті: коли вони, ошатні, крокують у перший клас і коли йдуть зустрічати світанок після випускного. Інші ж шкільні роки для них наповнені кошмаром щоденної цькування.

Але чому одні діти стають відмінниками, а інші - ледве витягують на мінімальні оцінки? І чому з кожним днем ​​дитина йти до школи хоче все менше і менше?

В життєвому розумінні можна відповісти на це питання досить просто: одні діти не встигають тому, що не можуть вчитися, а інші тому, що не хочуть. А от з точки зору психолога, дитина не може добре вчитися з кількох причин.

Перша з них - він не володіє способами і прийомами навчальної діяльності.

Іноді дорослим буває складно зрозуміти це. На перший погляд начебто все ясно. Дав дитині завдання, і він його виконує! Адже треба всього лише вивчити вірш, запам'ятати таблицю множення, переписати букви кілька разів. Начебто все очевидно, але виявляється, що будь-яке просте завдання можна виконати декількома способами, і не всі вони оптимальні.

Дитині доводиться знаходити ці оптимальні способи інтуїтивно, оскільки в школі способам і прийомам навчальної діяльності не вчать, а просто дають завдання, вимагаючи виконати його. Кожен шукає їх сам і не завжди може знайти. І тоді, саме неволодіння подібними прийомами виконання навчальних завдань, може стати основною причиною неуспішності.

Друга причина поганої успішності - несформованість психічних процесів.

Саме на них базується пізнавальна діяльність, що в першу чергу відноситься до мислення дитини. Адже щоб запам'ятовувати складний і великий за обсягом матеріал, ми підключаємо саме його. Необхідно спочатку прочитати текст, зрозуміти його зміст, виділити основні думки, пов'язати їх між собою. Але якщо мислення ще несформованою, це заважає неуспевающим дітям, і запам'ятати подібний складний матеріал для них практично нереально.

Схожа картина спостерігається і в питанні уваги. Неуспішні діти дійсно розсіяні і неуважні, але неуважність - не причина, а наслідок їх неуспішності.

Справа в тому, що деякі діти не в змозі виконати те, що їм пропонує вчитель. І ця невключенность в навчальну діяльність змушує їх займатися чимось іншим. Такі учні починають заважати іншим, розмовляти, дивитися у вікно, «вважати галок», і все це просто тому, що пропонована завдання для них занадто складна.

Теж саме відбувається і в тому випадку, коли дитині пропонується нецікаве завдання. Він починає відволікатися або взагалі відмовляється від його виконання.

Кожному такій дитині потрібна індивідуальна допомога, і надавати її треба своєчасно.

Для цього необхідно діагностувати дітей при вступі до школи. Це дозволить вчасно зрозуміти, чи буде дитина зазнавати труднощів з перших кроків в школі і в який навчальний заклад його оформити краще.

Однак пам'ятайте, що основні пізнавальні процеси розвиваються! Наприклад, мислення розвивається до самого юнацького віку, оскільки, як мінімум, до двадцяти років відбувається підвищення показників інтелектуальних тестів.

Тому дитину слід розвивати, даючи вирішувати йому складні розумові завдання. А якщо ще й позайматися з неуспевающим школярем за спеціально складеною програмою, то ефект може перевершити всі очікування.

Корекційно-розвивальна програма "Розвиток психічних процесів у дітей молодшого шкільного віку" з діагнозом ЗПР і VIII виду + презентації. Програма складається з 33 занять, тривалість 30 хвилин.
Однією з причин труднообучаемості і важковиховуваних учнів є особливе у порівнянні з нормою стан психічного розвитку особистості, яке в дефектології отримало назви «затримка психічного розвитку» (ЗПР) і спеціальна корекційна програма VIIIвіда. Кожен другий хронічно невстигаючий дитина має відхилення в інтелектуальному розвитку.
     У самому загальному вигляді сутність VII, VIII відов полягає у розвитку психічних процесів: мислення, пам'яті, уваги, сприйняття, мовлення, емоційно-вольової сфери особистості відбувається уповільнено з відставанням від норми. Обмеження психічних і пізнавальних можливостей не дозволяють дитині успішно впоратися із завданнями та вимогами, які пред'являє йому суспільство. Як правило, ці обмеження вперше виразно проявляються і помічаються дорослими, коли дитина приходить до школи. У такої дитини набагато довше (часто на протязі всіх років навчання в початковій школі) залишається провідною ігрова мотивація, насилу і в мінімальному ступені формуються навчальні інтереси. Слабо розвинена довільна сфера (уміння зосереджуватися, переключати увагу, посидючість, вміння утримувати завдання, працювати за зразком) не дозволяє молодшому школяреві повноцінно здійснити напружену навчальну діяльність: він дуже швидко втомлюється, виснажується. Через недостатнє для його віку вміння порівнювати, узагальнювати, абстрагувати, класифікувати учень не в змозі самостійно, без спеціальної психолого-педагогічної допомоги, засвоїти змістовний мінімум шкільної програми та швидко потрапляє в ряди хронічно невстигаючих.
 Дана програма складається з серії спеціально організованих корекційно-розвиваючих занять, складених з урахуванням рівня розвитку дітей, їх вікових та індивідуальних особливостей. У спеціально організованій предметно-розвиваю-
ющей середовищі стимулюються пізнавальні інтереси дітей, закріплюються навички,
отримані на корекційно-розвивальних заняттях.